babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
טיפול במיומות ע"י אולטראסאונד ממוקד- ללא ניתוח
מאת:דר' ירון רבינוביץ,ס.מנהל המרכז לנשים ויולדות ע"ש יוסף בוכמן
פורסם : 03/02/2011
שרירנים (מיומות) של הרחם מתפתחים מתוך רקמת שריר הרחם. הם מהווים את הגידולים השפירים השכיחים ביותר בנשים. בכ- 50% מהנשים בעולם המערבי עשויים להימצא שרירנים ברחם, אצל חלקן מבלי שהן יהיו מודעות לכך. כ- 25% מהנשים סובלות מסימפטומים שונים כתוצאה מהשרירנים, כמו דימום חזק, כאבי ווסת, ווסת ממושך וארוך, דימום בין ווסתי, לחץ על הבטן התחתונה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאבים בעת קיום יחסי מין וכאבים בגב התחתון. תלונות אלה גורמות לפגיעה קשה בסדר היום של הנשים, עד כדי חוסר יכולת לצאת לעבודה, מפגיעה באיכות החיים ואף לתחלואה בדרגות שונות עקב איבוד דם ואנמיה, לחץ על דרכי השתן ועל המעיים ושינויים וסיבוכים של הרגלי השתן והיציאה. בנוסף, ידוע ששרירנים עלולים לגרום לאי-פריון, בעיקר במידה והם בולטים או חודרים לתוך חלל הרחם ולסיבוכי הריון, כגון: הפלות, צירים מוקדמים ולידות פתולוגיות. לכן, שרירנים גובים מחיר כבד מנשים, ממערכת הבריאות ומהחברה בכלל. בארה"ב, העלויות הישירות הקשורות בטיפול בגידולים ברחם מוערכות ביותר ממיליארד דולר בשנה.


שרירנים יכולים להופיע כגידולים בודדים, או כמקבץ גידולים בגדלים שונים, במקום אחד או במספר מקומות בדופן הרחם. התפתחות שרירנים ברחם קשורה לפעילות הורמונאלית שחלתית, בעיקר של נגזרות ההורמון אסטרוגן. על אף שהסיבה הישירה להתפתחות שרירנים אינה ידועה, נמצאו מספר גורמי סיכון הקשורים בגנטיקה ובפעילויות הורמונאלית:

• אצל נשים שחורות קיימת שכיחות גבוהה יותר של שרירנים.
• אצל נשים שבמשפחתם קיימים שרירנים, קיימת שכיחות גדולה יותר להתפתחות שרירניים.
• לנשים עם עודף משקל סיכון גבוה במעט לפתח שרירנים, בהשוואה לנשים עם משקל נורמאלי.
• לנשים שלא ילדו, סיכון גבוה לפתח שרירנים, בהשוואה לנשים שילדו.

בגלל שכיחות התופעה, כמובן שאין סיבה לטפל באישה עם רחם שרירני שלא גורם לסימפטומים. מאידך, נשים רבות מועמדות לטיפול, עקב התלונות שלהן וצריכות לבחור ביחד עם הרופא שלהן בין האלטרנטיבות הקיימות.

מעל 5,000 נשים בישראל עוברות כריתת רחם מדי שנה

טיפול יעיל המבטיח תוצאות לטווח ארוך התאפשר עד לאחרונה רק באמצעות ניתוח. לאחר ניתוחים קיסריים, כריתות רחם הן הפרוצדורות הכירורגיות השכיחות ביותר בקרב נשים. בישראל, מעל 5,000 נשים עוברות כריתת רחם מדי שנה, כאשר חלק ניכר מניתוחים אלה מתבצע לצורך טיפול בשרירנים של הרחם.

בעשור האחרון, חלה התקדמות בגישות טיפוליות פחות פולשניות או אף בלתי פולשניות, שמנסות בהצלחה להוות אלטרנטיבה לניתוחם לכריתת הרחם. למשל, מזה כעשור מבוצע טיפול בשרירנים על ידי צינטור כלי הדם של הרחם וחסימתם - דבר שגורם לאיסכמיה של השרירן ו\או גוף הרחם. בנוסף, הוכנסה בשנים האחרונות, בעולם המערבי, טכניקה בלתי פולשנית ואמבולטורית חדשנית, שפותחה בישראל, לטיפול בשרירן, באמצעות הרס חלקי של השרירן על ידי גלי קול תחת בקרה הדמיתית של MRI.


הטיפולים:

אפשרויות הטיפול תלויות במספר גורמים ביניהם: חומרת ותדירות הסימפטומים, שיקולי רצון לפוריות עתידית, גודל השרירנים, גיל האישה וכמובן רצונה לעבור פרוצדורה פולשנית שתלוי בדרגת תלונותיה ובאפשרויות הטיפוליות. בדרך כלל, נשים עם שרירנים ללא סימפטומים קליניים, אינן זקוקות לטיפול. בנשים אלה הגישה הטיפולית הרווחת היא המתנה.


אפשרויות הטיפול:


• משככי כאבים בעיקר מסוג NSAID למיניהם, יכולים להתאים לטיפול בכאב המופיע לסירוגין ובסימפטומים קלים. לעיתים, במידה שהמטופלת סובלת מדימום מוגבר, ניתן לטפל בתכשירים "עוצרי דימום".
• טיפול אנטי-הורמונלי באגוניסטים של GnRH יכול להאט או לעצור את גדילת השרירנים על ידי מניעת ייצור ההורמונים השחלתים שגורמים לגדילתו. הטיפול יכול לגרום להקלה זמנית של הסימפטומים (בעיקר הפסקת דימומים, הקטנת הכאב), אך השרירנים שבים וגדלים כאשר הטיפול נפסק, ולעיתים אף גדלים למימדים גדולים מאשר לפני הטיפול.
• החדרת התקן תוך-רחמי המכיל פרוגסטרון יכולה לעיתים להתגבר על תופעות, כגון דימומים מרובים ולא-סדירים. בחלק מהנשים, אפשרות זאת יכולה למנוע את הצורך בטיפולים נוספים.
• כריתת רחם (היסטרקטומיה)- הוא הניתוח השכיח להסרת שרירנים. מעל 200,000 נשים בארה"ב עוברות כריתת רחם לטיפול בשרירנים מדי שנה. כריתת רחם בלפרוטומיה דורשת כ-3-4 ימי אשפוז בבי"ח ותקופת החלמה של 6-4 שבועות. בכריתת רחם בלפרוסקופיה משך האשפוז ותקופת ההחלמה קצרים יותר. כמו בכל פעולה כירורגית, גם פעולות אלה מלוות בתחלואה באחוזים לא מבוטלים בדרגות שונות, כגון זיהומים, טרומבואמבוליות, פגיעה באיברים שכנים וכו'. בנוסף, מעבר לתחלואה המיידית, קיים כיום דיון ציבורי על מקומה של כריתת רחם: מחד, כריתת רחם "פותרת" את הבעיה. מ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץאמהות עובדות מהבית - מדריךאיך לבחור בנק דם טבורי פרטי ?
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo