babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
ללדת עם דולה
אהובה הילה חן
פורסם : 22/02/2011
טעות נפוצה בקרב רבים מהאנשים החושבים כי מקצוע הדולה הינו מקצוע חדש בתחום הריון והלידה ,


מזה שנים רבות נשים ילדו בעזרת נשים אחרות כבר בתקופת מצריים העתיקה היו המיילדות - נשים בלבד עם היולדת . נשות הכפר בו חיו או בחמולות בהן גדלו, נעזרו תמיד בעזרתה של מיילדת ואישה נוספת בלידה - דולה, רבים מהאנשים נוטים לחשוב מקור המילה דולה הוא ביון העתיקה. לפני שנים רבות נהוג היה ביון להשתמש באותן משרתות שמכירות את גבירותייהן, כיצד הן מתמודדות עם כאב, כיצד ניתן להרגיע אותן יעזרו ויתמכו בהן בלידה ומכאן - פרוש המילה דולה ביוונית הוא : "אישה המשרתת אישה" .

מהו מקור המילה דולה ?

מקור המילה דולה הומצא דווקא בסיום מחקר שנעשה בגואטמלה, במהלך המחקר ליוו נשות המחקר נשים רבות בהריון ומטרת המחקר הייתה לבדוק כמה תופעות לאחר לידה אצל אותן נשים. הנשים שניהלו את המחקר בנו מערכת יחסים יפה עם הנשים ההרות וביקשו מהן להיות נוכחות בלידה שלהן, הנשים נענו בחיוב .

לאחר סיום המחקר התברר, כי אצל אותן נשים שבהם הייתה נוכחות אישה נוספת מהמחקר , הלידה הייתה קלה יותר, האישה הייתה רגועה ונינוחה יותר מאשר בלידות אחרות במחקר בהן לא נכחו נשים נוספות , יש לציין שאותן נשים לא נגעו ביולדות במהלך הלידה אלא נוכחותן היא שגרמה לשינוי המשמעותי בתוצאות הלידה .

בשנת 1981 כשגברת וונדי בלומפילד - נשיאת המרכז הישראלי לחינוך ללידה הגיעה ארצה מאנגליה, וונדי הביאה איתה את רעיון כניסת הגברים / בני הזוג לחדרי הלידה בארץ , דבר שהקשה מאוד את על הצוות הרפואי בחדרי הלידה , ולעומת זאת הקל משמעותית על היולדת . לא כל בן זוג היה מסוגל להיות שם כתומך לבת זוגתו במצב כה אינטימי מיוחד ורגיש זה , ולעיתים הרגיש בן הזוג שאין לון תמיכה מספקת לעזור לבת זוגתו .

תפקידה של הדולה ?

דולה = מלווה בלידה / תומכת לידה מוסמכת.
הדולה מלווה ותומכת ביולדת ובבן זוגה ועובדת בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי בבית החולים .

הדולה מלווה את בני הזוג כבר בהריון ע"י הכנה ללידה או חזרה על חלקים מקורס הכנה ללידה, הבנת התהליך והצורך שלהם בתהליך הלידה, בניית תוכנית ללידה ,חזרה על תנועתיות , נשימות,עיסויים במהלך כל הלידה ע"י שימוש ב"ארגז הכלים של הדולה " עזרה ותמיכה במהלך הלידה עם כאבים והתמודדות עם הצירים ,הנקה ראשונית בחדר לידה עד שחרוור היולדת מחדר לידה לאחר התאוששות וקבלת היילוד , לאחר לידה בבית החולים או בית היולדת , כעזרה בטיפול ראשוני בתינוק, הדרכה בהנקה ועוד.

מיהי דולה מוסמכת ?

דולה = תומכת לידה = מלווה בלידה הינה אשת מקצוע מוסמכת בתחום ההריון והלידה , שלמדה והוכשרה לעסוק במקצוע זה .

במהלך לימודיה למדה הדולה את כל נושא הלידה לעומק : שלבי הלידה,לידה פיזיולוגית, פרוצדורות בלידה התערבויות בלידה, ותהליכים שונים העלולים להתרחש במהלך התהליך,סיכונים, תופעות פיזיולוגיות, ועוד...

הדולה רוכשת במהלך לימודיה " ארגז כלים " עשיר מאוד כדי להתמודד עם תרחישים שונים בלידה , בין כרגז הכלים, תשתמש הדולה : עיסויים, מגע, שימוש במים ,רפלקסולוגיה, נקודות שיאצו , דמיון מודרך, כלים נוספים להרגעת היולדת , תוך שמירה על זכויותיה ושמירה על פרטיות במהלך כל הלידה ולאחריה .

מהו ההבדל בין דולה למיילדת?

אנשים רבים אינם מבינים מדוע כשיש מיילדת בחדר הלידה יש צורך גם בדולה ? !

לא תמיד יודעים להבחין בין תפקיד המיילדת ותפקיד הדולה בחדר הלידה ולכן אני רוצה לעשות קצת סדר בבלאגן

המיילדת היא אחות מוסמכת שהמשיכה את התמחותה בשנת לימודים נוספת במיילדות , באה בד"כ מתחום הרפואה הקונבנציונלית , המיילדת מבצעת לרוב בתהליך הלידהפעולות פיזיות שונות : בדיקות וגינאליות, חיבור למוניטור ,בדיקת מדדי לחץ דם ודופק אצל האם והעובר ,ולרוב אינה נמצאת עם היולדת בשלבי הלידה הראשונים, שלב לטנטי, שלב אקטיבי ושלב המעבר עד לפתיחה מלאה - 10 ס"מ פתיחה ו- 100% מחיקת צוואר הרחם, ומגיעה בד"כ שמתחיל שלב שני של הלידה עם תחילת שלב הלחיצות .

הדולה לעומת זאת נמצאת עם בני הזוג מרגע שהיולדת קוראת לה וזקוקה לעזרה ותמיכה, החל משלב הצירים המוקדמים בשלב לטנטי של הלידה , לעיתים כשהיולדת נמצאת במיון יולדות . הדולה תומכת ביולדת ובבן זוגה תמיכה רגשית, מעודדת ומסבירה, גופנית ע"י מגע , עיסוי ועזרה בהקלה עם ההתמודדות עם הכאב ,וכן גם מבחינה רוחנית .

הדולה מסבירה ומעדכנת אחר המתרחש בתהליךכל פעם מחדש ועוזרת לבני הזוג להגיע להחלטה או בחירה שלהם מתוך הבנה ויידע בנושאים שונים בתחום ההריון לידה והנקה שאותם למדה במסגרת הכשרתה ומתוך הנסיון המקצועי שלה .

ההכרות עם המיילדת בד"כ היא עם כניסתו של הזוג לחדר הלידה לראשונה בבית החולים, לעומת זאת הההכרות הראשונ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץאפידורל - בעד או נגד ?דמיון מודרך ו NLP בלידה
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo