babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
הנקה לפי דרישה
לילך רוכל
פורסם : 30/03/2011
לא מזמן שאלה אותי אמא את השאלה הזאת והאמת שלקח לי זמן להבין את הכוונה שלה. עניתי - "הנקה, עד מתי שהם רוצים". וחשבתי שהמשך השיחה יהיה כמוכר לי - אמירה כללית, שפיזיולוגית מתאים למין שלנו להניק עד גיל 5-6 (שנים) ויש האומרים עד לחילופי שיני החלב. אבל כמובן שכל אמא, וכל זוג אמא-תינוק, וכל מערכת משפחתית של (נניח) זוג הורים, יונק ועוד אחים - צריכים להתאים ולבחור את הבחירות המתאימות ונכונות להם- ובכלל זה הנקה.

להפתעתי, האשה כוונה לעניין אחר- עד מתי מניקים כמה שרוצים, מתי שרוצים ללא שום התערבות והשפעה על משך ותכיפות ההנקה.

וכאן אנו מגיעים לענייננו: עניתי לה שההנקה (כמו כל ההורות) יוצרת ומשקפת רצף של התנהגויות המשתנות בכל זמן. (-וילדים גדלים ומשתנים ומחליפים 'פאזות' מהר. ואפילו מהר מדי. עד שאנחנו מתרגלים למצב מסוים לומדים אותו, מגיבים אליו, מכוונים ומעבדים אותו לרוחנו ולאמונתנו, והכל שוקט ורוגע ו'זורם' - או אז הילדים גדלים משתנים והכל מתחיל מהתחלה. אכן תהליך של גדילה מתמדת - שלנו).

הרי בגיל יום וימים ספורים ועד אולי שבועות ספורים (המספרים שאנקוב כאן הם רק לשם ההדגמה וכמובן שאצל כל תינוק ואמא הרצף יכול וחייב להיות שונה וייחודי)-באמת נענה לסימניו וצרכיו של התינוק בצורה מלאה ומיידית עד כמה שרק אפשר. ההיענות היא כמעט טוטאלית גם כדי לספק את הצרכים הפיזיים - הזנה, חום, הגנה וגם כדי ליצור תחושה איתנה של בטחון שתאפשר שגשוג. התחושה הנבנית אצל התינוק מהנקה שלמה שכזאת היא של שפע- שהעולם הוא מקום בטוח, שופע, מזין, בטוח המאפשר ומזמין גדילה בלתי מופרעת. תחושה זאת של התינוק היא נכס יקר מפז עבור התינוק ומשפחתו ויש לשאוף אליה בלב שלם.

אך כמובן שהחיים הדינאמיים באים ביטוי גם כאן. בהכללה ניתן להגיד שבגיל 0 נענה לסימני התינוק (דרישות) בצורה מיידית ומלאה ובהיותו בן 30 שנים, ויצטרך מאיתנו משהו, נוכל אולי לומר לו: "החודש אנחנו קצת עמוסים, אולי נתאם זאת לחודש הבא?" בין לבין, יש כמובן רצף עשיר של גוני גוונים של נתינה, הענות, איזון צרכים של ההורה מול התינוק, ושימת גבולות מתאימים לגיל ולמצב.

כבר בגיל חודשים ספורים, אפשר לומר לתינוק המסמן את רצונו בהנקה: "הנה, אמא מסיימת לשטוף ידיים ובאה אלייך". תינוק שבוטח בעולם שייספק לו, כמו עד עכשיו, את צרכיו, יוכל לאסוף את עצמו מתוך בטחון ואמונה, להמתין ולראות את אמו מסיימת לשטוף ידיים ובאה להניקו. המתנה שכזו, זעירה ככל שתהיה, מחזקת אצל התינוק את הבטחון בעולם, את ההבנה של הסיטואציה, את המילול שלה ואת האישוש לכך שהוא ראוי לקבל את שהוא רוצה וזכאי לו, ואת הבטחון שלו בעצמו שלאט לאט יתבדל ליישות נפרדת.

בגיל 10 חודשים (נניח) אפשר לומר לתינוק שרוצה לינוק: "הנה, אמא רק תיגש לשירותים, ואז יהיה לי יותר כיף ונעים ואוכל להניק אותך הרבה זמן". בגיל כזה, לאחר רצף עדין שבו האם אכן 'מניקה לפי דרישה' אך גם משלבת את התינוק במרקם החיים של הסובבים אותו, התינוק יכול להכיל עיכוב קטן שכזה, נניח של 2-3 דקות ואף יצא נשכר.

כך בהתאמה, ככל שהילד גדל, ניתן בגיל שנה ורבע (נניח) לומר בתגובה לבקשת הנקה: "רק בא לי לגמור את הקפה שלי, ואז אתפנה אליך בשמחה", ובגיל שנתיים: "כרגע אני קוראת סיפור לאחותך ואחר כך אניק אותך". בגיל שנתיים וחצי: "אנחנו בגן שעשועים ואני לא עם חולצה שמתאימה להנקה, אז אניק אותך כשנחזור הביתה". בגיל שלוש: "אולי אתה רוצה לינוק כי אתה רעב? אולי נכין סלט צבעוני וארוחת ערב נהדרת כמו אתמול, ואז אניק אותך לפני השינה?" או: "נראה לי שאתה קצת משועמם. רוצה אולי לצייר משהו או שתבחר לך פאזל להרכיב לידי?".

ילד שקיבל בטחון בעולם ובעצמו (גם) דרך הנקה ונתינה שופעת, בדרך-כלל יסכים להקשיב לחלופות ולשקלן, ואם הן מתאימות לו, אפילו יאמץ אחת ההצעות בשמחה. אם באמת יש לו צורך מדויק וחזק לינוק, הוא יעמוד על שלו, ואז פתוחות בפני האם אפשרויות נוספות, החל מהסכמה ועד לסירוב דרך כל גווני הביניים של סייגי זמן, מקום ותנאים שונים, בעזרת תקשורת מכבדת, פתוחה ומלאת אמון שהתפתחה בין השניים.

הרבה פעמים נתקלתי באמהות שנתקלו בקשיים-אתגרים לאורך רצף ההיענות הזה בהנקה, ובחרו לסיים את ההנקה כדי להעלים את הקושי. אם אחת, דווקא מניקה ומנוסה, ספרה לי על בנה השלישי בן השנה וחצי- "הוא כל הזמן התעקש שאהיה עם ציצי פתוח, בחוץ. לא יכולתי יותר אז הפסקתי להניק". (עוד נחזור לעניין ה"התעקש"). עם האשה הזאת עבדנו את תהליך הגמילה של שניהם, ביחד, וכל אחד לחוד.

אני טוענת, דווקא, שההנקה היא תווך משמעותי, רב-כוח ויכולות, ומלא-יופי ואמת פנימית. תווך זה, מאפשר לנו לעבד לתוך חיינו מגוון נושאים מורכבים ומאתגרים של גבולות, זיהוי, הכרה ואיזון בין צרכי היונק לצרכי האם ושאר בני המש
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהצלחה בהנקההכל על הנקה
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo