babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
אנמיה מחוסר ברזל בהריון
איה הוד
פורסם : 02/03/2011
כשאישה מספרת לרופא שלה שהיא בהריון, או אפילו רק על תכנון הריון קרוב, מיד היא מקבלת המלצה לנטילת ברזל, חומצה פולית או פורמולה כמו "פרנטל".


התזונה שלנו הפכה כל כך קלוקלת שאפילו תהליך טבעי לחלוטין משחר הימים כמו הריון לא יכול לעבור היום בשלום ללא תוספים.

באופן אישי אני מתנגדת לתוספי הברזל, בייחוד אם קיימת נטייה לחוסר מלכתחילה. ואני ממליצה עליהם רק לעיתים רחוקות ובמצבים מאוד מסויימים ולזמן מוגבל. אפילו בהריון . ראיתי רבים שנטלו ברזל וברגע שהפסיקו כל הסימפטומים חזרו. מבחינתי זה לא נחשב לפתרון של בעיה. אם קיימת נטייה לחוסר, הבעיה היא לא בהכרח חוסר בתזונה, אלא בעיה של ספיגה. כאשר הבעיה היא ספיגה, לא משנה כמה ברזל הגוף יקבל הוא פשוט לא ייספג אך תוך התאים- גם אם בדיקות הדם יראו פרמטרים עולים וטובים יותר, אין זה אומר בהכרח שהברזל נספג לתוך התאים עצמם ואז הסימפטומים ימשכו ולא תהיה הטבה בהרגשה.

בדיקות דם מראות את מצב הברזל בדם ואת מצב המאגרים -פריטין. אך אין הן מעידות על כניסת יוני ברזל אל תוך התאים. אדם החווה סימפטומים של אנמיה על רקע חוסר ברזל, יכול לקבל תוסף ברזל, לראות את רמתו בדם עולה בבדיקות ולמרות זאת, להמשיך לחוות את הסימפטומים של עייפות, חולשה, נשירת שיער וכדומה.

ניתן היום בקלות לשבור את המיתוס שצריך בשר בשביל ברזל. אני מכירה צמחונים של 20 שנה שמעולם לא היתה להם שום בעיית חוסר ברזל ולעומת זאת, אוכלי בשר עם חוסר ברזל קשה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ערכה סקר מאוד מקיף על הרגלי התזונה של הישראלים. הסקר מצא שהמקור הגדול ביותר לברזל, גם בקרב חסידי הבשר, היה דווקא מהצומח. צמחונים שאוכלים תזונה בריאה ומגוונת מקבלים כמות ברזל מעל ומעבר, כך שמצבם אפילו טוב יותר מאוכלי הבשר - ואני לא מתייחסת כאן לצמחונים שאוכלים רק פיצות וממתקים כל היום! ואכן, מחקרים מראים שצמחונים לא סובלים ממחסור בברזל יותר מאשר כלל האוכלוסייה.

ברזל נמצא לא רק בבשר. המיתוס בנוי על העובדה שבשר אכן מכיל כמות גדולה של ברזל ושסוג הברזל הוא מהסוג הזמין ביותר לגוף: ברזל Haem. אך צריך לזכור שהיתרון לברזל הזמין הזה הוא קטן ביותר, גם עבור אוכלי בשר, מאחר והוא מהווה רק כ-5% מאספקת הברזל של ישראלי ממוצע. כלומר, יותר מ-95% מהברזל בתזונה שלנו הוא דווקא מהסוג שנקרא: Non-haem הנמצא במזון מהצומח.

ברזל נמצא במזונות מהצומח כמו קטניות, נבטי חיטה, משמשים, תאנים ושזיפים מיובשים, אגוזים, ירקות עלים ירוקים, קינואה, כוסמת, דוחן, מולסה, טחינה משומשום מלא, שמרי בירה ועוד.

ישנם גורמים רבים המשפיעים על ספיגתו. למשל, פוליפנולים כגון טאנין הנמצא בתה, חומצה פיטית המצויה בסובין, נבטי דגנים, בקטניות ובאגוזים נוטה להתחבר עם הסידן והברזל שבמזונות אחרים ולמנוע את ספיגתם, סידן גם כן מגביל את הספיגה של ברזל בגוף וחומצה אוקסאלית הנמצאת בתרד....כן- פופאי והתרד- מידע שגוי!

לעומת זאת, ויטמין C מגדיל באופן משמעותי את ספיגת הברזל בגוף. מזונות מהצומח עשירים מאוד בויטמינים בכלל ובוויטמין C, אין צורך להתחיל לעשות חישובי ספיגה, הטבע היה מספיק חכם כדי לאפשר לנו את כל שאנו זקוקים לו - גם במצב הריון. תזונה נבונה ואכילה מסודרת בהריון היא מהחשובות ביותר. ישנם כמה דברים בסיסים וקלים לביצוע שניתן לעשות כדי לשפר את ספיגת הברזל, כגון, לא לשתות תה רגיל בסמוך לארוחה אבל כן לשתות לימונדה או מיץ תפוזים או לאכול פרי. במקרים יותר קשים ניתן להיעזר בתוספים הומיאופתיים לשיפור הספיגה.

ניתן לעבור הריון ללא שום צורך בתוספי ברזל. קורה הרבה, שנשים נוטלות ברזל ללא כל צורך בזמן הריון. ההמלצה שלי היא: בדקו את רמות הברזל לפני או בתחילת ההריון לפני שאתן מחליטות על כדורי ברזל. אם הבדיקות טובות איני רואה כל צורך בתוסף. אם הן נמוכות או אם הן יורדות במהלך ההריון (כתוצאה מעלייה בנפח הדם) ניתן לקבל הנחייה תזונתית מנטורופת להעלות את הברזל בגוף בעזרת תזונה וסיוע לספיגה על ידי הגוף.

הסיבה שרופאים ממליצים על ברזל עוד לפני ההריון היא שלוקח לכדורי הברזל מספר שבועות להתחיל להשפיע ושבדרך כלל הברזל יורד בהריון.

אך אם משפרים את הספיגה ומכוונים את התזונה נכון לא צריכה להיות בעיה.

רק במקרים מאוד ספציפיים אני נעזרת בתוסף ברזל בצורת כדורים וגם זה לזמן מוגבל. נשים רבות מדווחות על אי נוחות בבטן או על עצירות גם בנטילה של "ברזל עדין".

לטיפול נטורופתי טבעי ובטוח במגוון בעיות בתקופת ההריון, הלידה וההנקה 03-5250023 איה.

איה הוד נטורופתית מוסמכת R
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהקאות יתר בהריוןטחורים בהריון
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo