babygo
הכל אודות בכי התינוקות
סיגל מיכאלי
פורסם : 3/5/2011 11:38:25 AM
תינוקות בוכים מדי יום מספר פעמים ביום ,תינוקות בוכים בכל העולם גם ביום וגם בלילה


מהו הבכי ? כיצד ניתן לזהות את הבכי? האם תינוק שבוכה הוא בהכרח תינוק שרע לו ?

אמהות בכל העולם שואלות האם זה בסדר שהתינוק שלי בוכה ? מה עושים כאשר התינוק בוכה ? איך מגיבים ? האם צריך להענות לכל בכי ולהתייחס לתינוק או להתעלם מהבכי ?

ראשית עלינו להבין שבכי זאת צורת התבטאות של התינוק בבכי תינוק מבטא את עצמו בבכי תינוק

מבקש שיקשיבו לו כי יש לו דבר מאוד חשוב לומר ,תינוק בבכי מבקש להוכיח שהוא קיים ואי אפשר להתעלם מנוכחותו ,

סוגי בכי :ישנם סוגים שונים של בכי : בכי יללני בשילוב הברות שונות בדרך כלל בכי מסוג זה דורש שיתיחסו אל התינוק ,הוא רוצה תשומת לב שאמא או אבא יגיעו יחבקו ינשקו ירימו או יגעו בו

התינוק בעצם אומר קחו אותי תעניקו לי חום ואהבה אל תשאירו אותי לבדי בעולם גשו אליי

סוג נוסף זהו בכי המלווה בהנעת זרועותיו של התינוק לכיוון הפנים או הכנסת אצבעותין בשילוב של

בכי ,התינוק בעצם אומר לנו אמא אבא אני רעב אפשר לקבל משהו לאכול ורצוי כמה שיותר מהר

תנועות הידיים לכיוון הפה והרצון של התינוק לאכול את אצבעותיו מעיד על בכי מרעב

בכי נוסף הוא הבכי עם הטונים הגבוהים ביותר, בכי שמשלב טון גבוה עם הנעת הרגליים לכיוון הבטן

ותנועתיות של התינוק ,התינוק מנסה לנוע מצד לצד או לקרב את רגליו לבטן זהו בכי שיכול להיות ארוך וגם כאשר התינוק בידיים של אמא הוא לא נרגע ,הבכי נגרם כתוצאה מגזים ולכן התינוק משדר לאמא או לאבא אני סובל ,כואב לי, תנסו בבקשה למצוא איזושהי דרך על מנת להקל על הכאבים שלי

הדרך הטובה ביותר להקל על כאבי הבטן היא עיסוי תינוקות לעיסוי חשיבות רבה גם בקשר הורה ילד ,גם בהפחתת גזים והקלה על כאב ולכן מומלץ מאוד ללמוד טכניקת עיסוי שתלמד ותעשיר את

ההורה ותגרום להקלה בכאב אצל התינוק

בכי נוסף הוא בכי שקשה להתעלם ממנו בכי שקורא לעזרה בכי שהצליל שלו גבוה מאוד שנגרם מכאב בגופו של התינוק ,בכי של סבל ,בכי שצועק לעזרה ,בסוג כזה של בכי ההמלצה היא לגשת לרופא ילדים ולהבדק ,ולשלול דלקת גרון או אוזניים או כאב מצמיחת שיניים .

בכי כצורך בסיסי: כפי שציינתי בכי זה סוג של תקשורת מה שמחבר את התינוק לעולם החיצון זאת הדרך של התינוק לומר אני כאן ואני רוצה לספר לכם מה אני מרגיש ולכן לעולם לא נתעלם מבכי .בכי הוא צורך כמו אוכל כמו נשימה ,כמו מגע אסור בתכלית האיסור להתעלם מבכי .

כאשר התינוק בוכה ואני ניגשת אליו מדברת עימו נוגעת או מרימה אותו ,התינוק יחווה את העולם כמקום טוב כמקום חיובי ,הוא יחוש שאינו לבד בעולם ובגיל מאוחר יותר הוא יהיה אופטימי ,לעומת תינוק שבכה ובכה ולא ניגשו אליו לא אחזו בו ולא הרימו אותו ,התינוק יחוש בודד בעולם והוא ילמד שכאשר אתה בוכה אין מי שיעזור לך ,אתה לבד בעולם , ומהר מאוד הוא ילמד לא לבכות,בגיל מאוחר יותר הוא יהיה אותו אדם פסימי ששורד לבדו.

לעיתים לא אצליח להרגיע את תינוקי הבוכה ,למרות שאני מדברת איתו ומרימה אותו עדיין התינוק בוכה,זה בסדר ברגע שהתינוק לא לבד בחווית הבכי ואני מתמודדת יחד איתו גם אז התינוק יחווה את העולם כמקום חיובי.

מה מעורר אצלי הבכי???

אמהות רבות טוענות אני לא מסוגלת לשמוע את התינוק בוכה זה מעורר בי כעס, תסכול תחושת חוסר אונים ,דאגה ,אולי אני אמא לא טובה ,אולי כואב לו משהו ? מסתכלים עליי בעין לא יפה כשהתינוק בוכה. באמת מה יש בבכי הזה שמעורר בנו רגשות ועולים בנו תחושות,יש משהו מלחיץ בתינוק חסר אונים ובאמא שלא יודעת איך לעזור לו .ראשית הייתי מציעהלעשות תרגיל זה:

שבי במקום שקט ורגוע האזיני למוסיקה שקטה עצמי את עייניך ודמייני את תינוקך בוכה

העלי מחשבות שעולות לך בעקבות הבכי, העלי רגשות שעולות לך בעקבות הבכי

מה גילית מה מעורר אצלך הבכי של תינוקך ? חשבי כשאת בכית כילדה איך הגיבו לבכי שלך

גם אם זה גיל מאוחר,כשהיה לך קושי בילדות במי נעזרת? האם ההורים שלך היו קשובים לך ?

ועכשיו חזרי על המשפט מספר פעמים "ההורים שלי עשו את הטוב ביותר שהם ידעו "

ראי תמונה נעימה בדמיונך ראי את תינוקך מחייך אלייך ואומר אמא אני אגדל עוד קצת סבלנות חייכי באהבה לתינוק ,חבקי אותו בדמיונך ופתחי עיניים.

לסיום התרגיל נסי להזכר אלו תמונות עלו בך,מה מעורר אצלך הבכי ובאופן הדרגתי עם מודעות עצמית תלמדי את עצמך איך להגיב לבכי.

לסיכום:ישנם סוגי בכי למרות הסוגים שציינתי יש עוד רבים ומשוניים עם אפקטים שונים

לכל תינוק צליל אחר, וקצב אחר וזה בהחלט קשור גם לתרבות וגם לטמפרמנט,לכל הורה באשר הוא יש אינטואיציות ואני מציעה להשתמש בהם ולסמוך עליהם כי ההורה רוב שעות היום עם הילד והוא

מכיר אותו היטב והוא גם מסו
 
שלחי להדפסה