babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
טחורים בהריון
ד"ר יעל טוקצ'ינסקי
פורסם : 13/01/2011

לפי נתונים סטטיסטיים, בין 10 ל-20 אחוזים מכלל האוכלוסיה הבוגרת סובלים מטחורים. אצל נשים הרות אחוז זה גבוה יותר.


הסיבות העיקריות להתפתחות טחורים אצל נשים הרות הן:

-          עצירות כרונית. אצל נשים הרות יש סבירות יותר גבוהה לעצירות בשל ירידת טונוס המעיים בזמן ההריון.

-          היפודינמייה. נשים הרות מעצם היותן הרות פעילות פחות, וזה מגדיל את סיכוייהן לסבול מעצירות.

-          בזמן ההריון נפוצות הפרעות של הסירקולציה של הדם בחלק התחתון של הגוף. בזמן ההריון הרחם, שגדל כל הזמן, לוחץ על הווריד הגדול, וזה גורם לקיפאון הדם בורידי הגפיים והמעי הגס. הלחץ בתוך חלל הבטן עולה בהרבה בזמן ההריון, וזה יכול לגרום להתפתחות טחורים לאחר הלידה.

-          טחורים יכולים להתפתח בכל שלב של ההריון, אבל הם סבירים במיוחד בשליש האחרון של ההריון או לאחר הלידה.

שלבי הטחורים.

שלב I . הטחורים נמצאים בתוך המעי ואינם יוצאים חוצה.

בשלב זה יש תסמינים מעטים בלבד. בזמן עשיית צרכים אישה יכולה לחוש כאב ו/או לראות דם, להרגיש גירוד או אי-נוחות באזור פי הטבעת. יכול להיות שאין תסמינים כלל.

שלב II . הטחורים יוצאים מחוץ למעי, אבל  נכנסים חזרה בשינוי תנוחת הגוף.

התסמין העיקרי בשלב זה הוא גושים אדומים היוצאים מפי הטבעת. יכול להיות גוש אחד כזה או מספר גושים. הם גורמים להרגשת כאב בזמן עשיית צרכים, הליכה וישיבה. יכול להיות סיבוך, וכתוצאה ממנו – כאבים חדים ועליית חום. במקרה כזה יש לפנות לכירורג ללא דיחוי.

שלב III . הטחורים יוצאים מחוץ למעי ואינם נכנסים חזרה בשינוי תנוחת הגוף.

הטחורים יכולים להילחץ (strangulation ) בפי הטבעת, וזה יכול לגרום לכאבים קשים, נמק של הרירית, כאבי ראש, צמרמורת, חוסר תאבון וסימנים נוספים.

האבחון נעשה בצורה ידנית ע"י הרופא.

הטיפול תלוי במידת החומרה של המחלה. בכל מקרה, בזמן ההיריון לא משתמשים במשלשלים מכל סוג, כי כפי שאמרנו, זה יכול לגרום להפלה או לידה מוקדמת, ח"ו.

בכל מקרה, חשובים התאמה של דיאטה מתאימה ופעילות גופנית סדירה. הדיאטה כוללת הימנעות מוחלטת ממזונות מזוקקים (סוכר לבן, מוצרים מקמח לבן, אורז לבן) והמרתם במזונות מקבילים ממזון מלא (קמח מלא, אורז מלא, סוכר חום), הימנעות מוחלטת מקפה, הגבלת צריכת בשר ומאכלים חריפים, העשרת התזונה במזונות עשירים בסיבים תזונתיים (פירות, ירקות, דגנים מלאים). בתחילת המחלה הטיפול הזה מספיק. בנוסף לזה מומלץ גם לעשות שטיפות עם בבונג (ראה בהמשך) – כל יום פעם ביום. יש להקפיד על הליכה על בסיס יומי, התעמלות (מותאמת לנשים הרות, כמובן). מומלץ גם פעמיים ביום לשכב על הגב עם אגן מורם במקצת (למשל, ע"י כרית) במשך רבע שעה. חשוב לשמור על החלק התחתון של הגוף מהתקררויות, לא ללכת מעבר לשעה ולהימנע מלשבת או לעמוד זמן ממושך ברצף.

כל הנ"ל מומלץ לכל אישה הרה גם אם היא אינה סובלת מטחורים, כטיפול מונע מהם.

עם עלייה בחומרת המחלה הטיפול נהיה מסובך יותר.

בשלב שני של המחלה מוסיפים תרופות ובמקרה של רפואה משלימה – צמחים, הומיאופתיה, שמנים אתריים.  בכל מקרה, טיפול מקומי עדיף על פני טיפול מערכתי, כי זה מקטין את הסיכון של תופעות לוואי, מקטין את סיכון ההשפעה על העובר ומגביר את יעילות הטיפול. גם הרפואה הקונבנציונאלית וגם הרפואה המשלימה משתמשות בקרמים ובמשחות במקרה זה. בנוסף לכך, אפשר להיעזר בהומיאופתיה, שמאד עוזרת מצד אחד, ואין לה תופעות לוואי מצד שני. מניסיוני, טיפול יעיל נוסף עם תוצאות מאד מהירות הוא טיפול בדיקור קוראני (סו ג'וק). טיפול זה משכך כאבים, מקטין ובהמשך מעלים את הדלקת והגירוד.

במקרים קשים הפיתרון היחידי הוא פתרון כירורגי. אצל כירורגים יש מספר טכניקות שונות לטיפול בבעיה. בדרך כלל, אצל נשים הרות דוחים את הניתוח לאחר הלידה ובתקופת ההריון מטפלים בשיטות חיצוניות בלבד.

אצל נשים הרות בדרך כלל טחורים מתפתחים בשליש האחרון של ההריון, אבל אצל נשים עם נטייה תורשתית לטחורים ניתן לצפות את הטחורים כבר בשליש שני ואף ראשון של ההיריון. יתכן, שהיריון רב-עוברי מגביר את הסיכוי לטחורים. מעניין, שטחורים מתפתחים יותר בהריון ראשון ושני מאשר בהריונות הבאים. מחקר סטטיסטי על נשים הרות הראה גירוד אצל 27% מהמשתתפות בסקר, טחורים חיצוניים – אצל 61% , טחורים פנימיים – אצל  39%

אם אישה סובלת מכאבים, גירודים, חוסר נוחות ודימום מהמעיים בזמן ההריון, עליה לפנות לאבחון ואולי גם טיפול בטחורים. אם בנוסף יש את הסימנים החיצוניים של טחורים, כמעט בטוח שיש לה טחורים, אבל עדיין מומלץ לפנות לאבחון מדויק, כדי לעשות אבחון מבדיל בין טחורים לבין מחלות עם תסמינים דומים, שרק מומחה מסוגל לעשות.

תסמינים עיקריים:

-          גירוד באזור פי הטבעת נמצא אצל כ– 9% מהחולים, הפונים לעזרה

-          הרגשת אי-נוחות באזור פי הטבעת – 5%

-          הפרשה רירית מפי הטבעת – 2%

-          כאבים בפי הטבעת – 46%

-          דימום רקטלי – 37%

-          עצירות הנמשכת כמה ימים

-          אי התרוקנות מלאה של המעיים: המעיים מתרוקנים חלקית בלבד, במנות קטנות. לפעמים עצירות באה עם שילשול לסירוגין והמצב מלווה בכאבי בטן, בדרך כלל בצד שמאל של הבטן. כאבים אלה יכולים להופיע ללא שום סיבה, אבל בדרך כלל מופיעים אחרי מאמץ פיזי או רגשות שליליים. הכאבים יכולים להיות חזקים מאד ואף יכולים להקרין לרגל, גב תחתון, פי הטבעת או איברי המין ולהיות מלווים בטעם מר בפה, בחילה, נפיחות וקרקורים בבטן, הרגשה כללית לא טובה וקשיים בהוצאת גזים. כל התסמינים האלה חמורים במיוחד במחצית הראשונה של היום.

-          בכ-11-12% מהמקרים הטחורים מלווים בסדק באזור פי הטבעת.

-          כ-20% מהנשים ההרות שסובלות מטחורים סובלות גם מדליות ברגליים, למרות שבדרך כלל מחלות אלה לא מתפתחות יחד. בדרך כלל, אלה הן נשים עם נטייה תורשתית לפתולוגיה וורדית.

 

 

 

סיבות למחלה:

-          תזונה לא נכונה

-          היפודינמייה

-          ישיבה/עמידה ממושכת

-          עצירות

סיבות לעצירות:

-          תזונה לא נכונה

-          התמכרות לחומרים משלשלים

-          שימוש במשקאות חריפים

-          תרופות מסוימות

-          סוגי ספורט מסוימים (רכיבה על סוסים, רכיבה על אופניים, מירוץ מכוניות, מירוץ אופנועים, הרמת משקולות (וכן הרמת תיקים כבדים וכיו"ב), חתירה)

-          גורם הגיל. נשים בגיל 20 סובלות מטחורים פי-3 מנשים בגיל 30.

 

הרבה פעמים הריון מחמיר את בעיית הטחורים. הטחורים מקשים על תהליך הלידה ועל תהליך ההחלמה לאחר הלידה. בזמן הלידה כאשר ראש התינוק עובר במקום הצר של האגן, כלי הדם של האזור, כולל גם כלי הדם של המעי הגס, נלחצים. בנוסף לכך, כשהיולדת לוחצת, טחורים פנימיים נלחצים חוצה ולפעמים גם נקרעים. לאחר הלידה, פי הטבעת מתכווץ ובדרך כלל גם הטחורים  מתכווצים ונכנסים חזרה בצורה עצמאית. אבל לפעמים פי הטבעת מתכווץ מהר, ואז לעיתים הטחורים נלחצים (strangulation of hemorrhoids) וזה גורם להתקף חריף של טחורים.

לפי ספרות רפואית, 54% מהנשים ההרות (86% מהנשים ההרות שסובלות מעצירות כרונית) ו-37% נשים לאחר לידה סובלות מעצירות.

רק 8% נשים לא הרות סובלות מטחורים. אבל נתונים אלה לא בהכרח מדויקים, כי ידוע, שמסיבה כלשהי, נשים הרבה פחות מגברים נוטות לפנות לאבחון וטיפול טחורים.

הסיבות לכך:

-          בזמן ההיריון המעיים נלחצים ע"י הרחם ההולכת וגדלה. זה גורם לשיבושים בזרימת הדם באזור והצטברות דם באזור האגן.

-          יש עצבוב משותף למעיים ולרחם. לכן בזמן ההיריון פריסטלטיקה פעילה יכולה לגרום להתכווצויות הרחם. כדי לשמור על ההיריון, הפריסטלטיקה נהיית איטית יותר בזמן ההריון ובהרבה מקרים זה מביא לעצירות.

-          שינויים הורמונאליים אצל נשים הרות, דאגה למצבן ולשלום העובר, הרבה פעמים גורמת לחוסר איזון רגשי אצל נשים הרות. יש גם נשים שסובלות מדכדוך ואף מדיכאון. כל אלה ידועים גם כגורמים לעצירות.

 

להקטנת הטחורים וההרגשה הלא-נעימה באזור יכולות לעזור רטיות קרות בפי הטבעת. יש לשים חתיכת צמר גפן וכיו"ב במים קרים מאד ואחר-כך לשים את צמר הגפן למשך כדקה על פי הטבעת. ניתן לחזור על הפעולה עד 4 פעמים ביום.

טוב לשטוף את האזור בתמיסות בבונג, קלנדולה וכמה צמחים מרגיעים אחרים. אפשר להשתמש בשטיפות הללו גם כטיפול מונע וגם כאשר הבעיה כבר קיימת, אבל רק אם ידוע בוודאות שאין שום תגובה אלרגית על הצמחים הללו.

לאמבטיות מקומיות . 20 גר' של בבונג, לענה וסרפד ביחס 1:1:1. לשים בתרמוס, לערות עליהם 2 ל' מים רותחים ולסגור את התרמוס לשעתיים. לאחר מכן לסנן, להוסיף מים קרים – עד לקבלת 4 ל' של מים פושרים. להשתמש לאמבטיות ישיבה למשך 10 ימים, כל פעם לא יותר מ-5 דקות. לנשים הרות להיזהר, שהאמבטיות לא תהיינה חמות, אלא פושרות בלבד! בכל מקרה של היריון בסיכון, חובה להיוועץ קודם ברופא נשים. השיטה אסורה גם בכל מקרה של אלרגיה לצמחים הנכללים בפורמולה או במקרים של אלרגיה לאבקת פרחים.

שיטות עממיות.

-          במשך 4 ימים לשים כל יום שן שום בתוך פי הטבעת, עד שתצא מעצמה. אם אין הטבה – לחזור על הטיפול כעבור 10 ימים.

-          במקרה של סדק, במקום שן השום מכניסים טמפון טבול בדבש מחומם במקצת.

-          לשתות כף של דבש טהור 4 פעמים ביום עם מים חמים: שעה לפני האוכל וכן לפני השינה.

-          לאחר כל יציאה למרוח את הטחורים ואת המעי, עד כמה שניתן, בדבש טהור. הוא גם משכך את הכאבים, גם מרפא וגם מונע זיהום.

-          בטחורים חיצוניים וכן לאחר ניתוח טחורים מומלצת משחת פרופוליס.

-          לשתות נוזל מכרוב כתוש, כוס ביום, 4 פעמים ביום לפני האוכל. זה יעיל במיוחד במקרים בהם הטחורים מלווים בעצירות.

-          לגזור מתפוח אדמה חי נר ולהכניס לפי הטבעת ללילה.

-          לגרד תפוח אדמה חי בפומפייה, לעטוף בגזה ולשים בתור טמפון בפי הטבעת ללילה. השיטה טובה במיוחד במקרים של דלקת חריפה ודימומים.

-          בכאב חד ולעצירת הדימום: לחתוך מכפפה חד-פעמית אצבע, למלא במים, לקשור, להקפיא בפריזר ולשים לדקה לפי הטבעת. אין להשתמש בשיטה הזאת הרבה, אלא במקרי חירום בלבד.

 

תרגילים.

1.      לשכב על הגב, להישען על המרפקים ולרהים את הרגליים ואת האגן. לנסות להישאר במצב המורם למשך 3 דקות. בזמן הזה יש לנשום עמוק ולאט. לחזור על התרגיל מספר פעמים ביום, כאשר הפעם האחרונה אמורה להיות לפני השינה. לנשים הרות אין לעשות את התרגיל בלי להיוועץ ברופא נשים.

2.      לשבת על הכיסא. בנשיפה – למשוך את פי הטבעת פנימה. לעשות פעמיים ביום במשך 10 שניות כל פעם. בדרך כלל, מספיקים 10 ימי תרגילים.

כל האמור במאמר זה הינו בגדר מידע בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול.

חשוב מאד שאישה לא תנסה לטפל בעצמה, אלא תפנה למומחה, כי יש הרבה התוויות נגד בתקופת ההיריון. בניסיון לטפל בעצמה, אישה יכולה לגרום נזק לא רק לעצמה, אלא גם לעוברה!

      כל הזכויות שמורות לד"ר יעל טוקצ'ינסקי©

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי, אבחון וטיפול בנטורופתיה, הומיאופתיה, דיקור, צמחי מרפא, IPEC, צבע, קריסטלים ותמציות קריסטלים, שיטות אנרגטיות.

בעלת קליניקה לרפואה משלימה בחיפה. טל.0548450103

אתר:

http://www.yealclinic.co.il/index.asp?pct=1&uid=329&id=3457

 


 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהשמנה ורעלת הריוןכאבי גב בהריון
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo