babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
איך לבחור בנק דם טבורי פרטי ?
רן אסא חברת קריוסל
פורסם : 12/03/2011
ההחלטה על שימור דם טבורי לתינוק בעת הלידה יכולה להתברר כמצילת חיים. ההורים יכולים לבחור באחת משלוש אפשרויות – לשמור בבנק פרטי, לתרום לבנק הציבורי של מד"א (במידה ומתקיים מבצע התרמה בבית החולים) או לא לשמור את הדם הטבורי כלל.

חשיבות השימור וההתפתחויות המדעיות במחקר תאי גזע הנם נושא בו עוסקים מאמרים וספרים רבים. המודעות הציבורית לחשיבות השימור גדלה גם היא ואך באחרונה נחקק "חוק הדם הטבורי". במאמר קצר זה אתייחס ל"איך" ולא ל"מדוע" תוך התמקדות באפשרות הראשונה – שימור פרטי.

בחירת בנק דם טבורי היא משימה הדורשת הכרות עם תחום שהינו בחלקו רפואי ובחלקו טכני. יחד עם זאת, אין זה אומר שהבחירה דורשת ידע מדעי או ידע טכנולוגי מוקדם – הגיון בריא בדרך כלל מספיק.

כנקודת פתיחה ראוי לציין כי כל אלטרנטיבה המגובה בשמירת הדגימה בבנק דם טבורי שמאחריו עומד בית חולים הינה ראויה ככלל. יחד עם זאת, אם נבחן את ההבדלים בין נותני השירות השונים נמצא כי הבדלים בין החברות שמציעות שימור פרטי של דם טבורי עלולים להיות משמעותיים ביום בו חלילה נזדקק לדגימה לצורך השתלה או טיפול אחר.

הגב' אורנה דריזין ששימשה בעבר כמנכ"לית הרשות הלאומית לאסמכת מעבדות בישראל ויו"ר וועדת בנקי מח עצם ובנקי דם טבורי, הטיבה לפשט במאמר שפרסמה בעיתון הארץ והמיועד להורים המתלבטים שלושה קריטריונים בסיסיים אותם עליהם לבדוק בבואם להחליט היכן לשמור את הדגימה היקרה של תינוקם:

1. האם הדגימה מעובדת בסטריליות מרבית? – בחדר נקי ו/או במערכת סגורה כדי לוודא שהדגימה לא תפגע מזיהום.
2. האם הדגימה מוקפאת בקצב מסוים ובתנאים מבוקרים? – תהליך ההקפאה הינו החלק החשוב ביותר לאחר הפרדת תאי הגזע. תהליך זה יקבע את איכות הדגימה בעת ההפשרה. לפיכך חיוני להקפיא את התאים באופן ממוחשב ומבוקר לשמירה על איכותם.
שיטת הקפאה מכנית מהירה מטמפ' חדר למינוס שמונים מעלות צלסיוס בבת אחת, כפי שהיה נהוג בעבר ואף היום במקומות בודדים, עלולה לפגוע באיכות וחיוניות תאי הגזע בעת ההפשרה, דבר היכול להשפיע על סיכויי הצלחת ההשתלה.
3. האם הדגימה מאוחסנת במקום אחד או מופרדת לכמה מוקדי אחסון? – כדי להבטיח שהדגימה כולה לא תלך לאיבוד עקב תקלה טכנית, אסון טבע או טעות אנוש חשוב לפצל פיזית את הדגימה לשתי מעבדות. כיום קיימות שתי אפשרויות הקפאה: בשקית אשר בד"כ מפוצלת פנימית לשני מדורים (80/20) או במבחנות הקפאה מיוחדות.
השמירה בשקית מגבילה את יכולת הפיצול הפיסי של הדגימה והיא תשמר במקום אחד, כמו כן הקפאה בשקית מחייבת את הפשרת כל התאים בשעת צורך ולפיכך השימוש בדגימה יהיה חד פעמי בלבד. במבחנות לעומת זאת הפיצול הפיסי הינו פשוט כמו גם האפשרות להפשיר חלקי דגימה עפ"י צורך.

גילוי נאות - דבר נוסף שמומלץ להתייחס אליו הינו הגילוי הנאות בו נוהגת החברה ואמינות המידע הנמסר על ידה, למשל- באיזה מחלות ניתן להשתמש בתאים כיום ומה טומן בחובו העתיד, מהן מגבלות השימוש במנת הדם הנשמרת, מהו טווח ההקפאה לדגימה (מוכח כיום מדעית ל 20 שנה) והאם הגילוי מגובה בסימוכין מדעיים כתובים ככל שנחוץ.

ביטוח השתלות - חברות מסוימות מציעות ביטוח השתלות תאי גזע פרטי למקרה בו יש צורך לעשות שימוש בדגימה. אין ספק כי בעת הצורך חשוב שיהיה כיסוי פיננסי נרחב ככל הניתן לשימוש בדגימה ולכן צריך לשקול אופציה זו בכובד ראש. חשוב לציין שמרבית ההשתלות של תאי גזע מדם טבורי נעשו בין אחים ואחיות בתוך המשפחה ולכן חשוב לברר האם הביטוח הינו משפחתי ומה כולל הביטוח, בין היתר כדאי לבדוק – מהו סכום הכיסוי בפוליסה, האם הצטרפות מחויבת בהצהרת בריאות של מי מבני המשפחה ו/או כולם באופן המאפשר לחברת הביטוח לדחות את דרישת הביטוח בקרות מקרה, האם הינו מכסה השתלות בארץ וגם בחו"ל וכדומה.

לאחר שברשותכם התשובות זה הזמן לפנות להשוואה הכספית בין החברות השונות ולהחליט איזה נותן שירות יספק לכם את התמורה הטובה והמקיפה ביותר תמורת כספכם. המלצתי היא לבדוק את הקריטריונים הנ"ל לגופם ולא להתפתות רק על פי המחיר, החיסכון הנובע ממחיר אטרקטיבי זה או אחר בטל בשישים במהלך שנות הקפאה ארוכות לעומת החשיבות של הקפאת הדגימה עפ"י קריטריונים של איכות.

קריוסל ישראל
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהריון ברפואה ההודיתיחסי מין בהיריון
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo