babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
יתר לחץ דם ורעלת הריון
מאת מומחי היחידה לסיבוכי הריון ולידה , המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר
פורסם : 19/03/2011
יתר לחץ דם הוא אחד מסיבוכי ההריון השכיחים ביותר היכול לתת את ביטויו בצורות שונות עם השפעה שונה על האם והעובר. המצב הנפוץ ביותר הוא הופעה של עליה בלחץ דם אימהי בשליש השלישי של ההריון שאינו מלווה בתופעות נוספות. יתר לחץ דם כרוני מתבטא לרוב לפני תחילת ההריון או לפני שבוע 20. הסטוריה של לחץ דם גבוה בהריונות קודמים מרמזת גם היא על יתר לחץ דם כרוני. הופעה של סימנים נוספים פרט ליתר לחץ דם מכונה רעלת הריון.

רעלת הריון הנה סטייה מהמצב הנורמלי המשפיעה על האם והעובר. מצב זה מופיע ב 5% מכלל ההריונות ומתאפיין ביתר לחץ דם, בצקת המתבטאת בנפיחות של הגפיים והפנים והופעה של חלבון בשתן הניתנת לאבחון בבדיקת מעבדה.
רעלת הריון קשה מלווה לעיתים קרובות בעליה פתאומית במשקל, כאבי ראש חזקים, טשטוש בראיה, בחילות והקאות וכאב ברום הבטן. רעלת הריון מופיעה בד"כ לקראת מועד הלידה המשוער אך בחלק מהמקרים מופיעה רעלת ההריון כבר בשליש השני של ההריון.
לשליה תפקיד מרכזי בהופעת רעלת הריון. אומנם האופן שבו היא משפיעה אינו ברור, אך ידוע כי הוצאתה אחרי הלידה הנו הטיפול היחיד להפסקת הרעלת. בעוד שיילוד במועד היא תשובה טובה לרעלת הריון, הרי שבמקרים בהם היא מופיעה בשבועות מוקדמים, לידה מוקדמת עלולה לגרום לסיבוכי פגות. למרות מחקר רב שבוצע בארץ ובעולם הסיבות לרעלת ההריון אינן ברורות די צרכן.
מאחר שרעלת הריון יכולה לגרום לתופעות מסוכנות של פגיעה במערכות הגוף כמו הכליות, הכבד, תאי הדם השונים, מערכת העצבים המרכזית והופעה של התכווצויות כלליות ( כמו במחלת הנפילה) מומלץ ליילד בהקדם. במקרים של רעלת המופיעה בשלבים מוקדמים בהריון שבהם יילוד מוקדם עלול לגרום לסיבוכי פגות, ניתן לנסות להמשיך את ההריון לתקופה מוגבלת תוך מעקב צמוד וקפדני אחרי האם והעובר במטרה להשיג להבשלה מרבית של מערכות העובר.

שאלות ותשובות:
1. אילו נשים נמצאות בסיכון לרעלת הריון?
רעלת הריון נפוצה יותר בהריון ראשון או בהריון ראשון מבן זוג חדש, כמו כן בהריונות בהם גיל האם צעיר מאוד או מבוגר מאוד. גורמי הסיכון השכיחים ביותר הם:
הסטוריה של רעלת הריון בהריונות קודמים או בבנות משפחה אחרות, הסטוריה של יתר לחץ דם כרוני, סוכרת, הריון מרובה עוברים, יתר משקל ומחלות חיסון עצמי כמו זאבת.
2. איך משפיעה רעלת הריון על העובר?
רעלת הריון יכולה לגרום להאטה בגדילה של העובר ב 15% מהמקרים. כמו כן היא אחת הסיבות השכיחות ליילוד מוקדם ולכן יכולות להיות לה השפעות מיידיות עקב סיבוכי הפגות ו\או השפעות לטווח ארוך הנובעות מסיכוי יתר לפתח יתר לחץ דם וסוכרת בהמשך חייו של הילוד.
3. האם ניתן למנוע יתר לחץ דם ורעלת הריון?
ניסיונות רבים נעשו במטרה למצוא טיפול מניעתי יעיל לרעלת הריון. כיום, פרט לאספירין במינון נמוך, אין שימוש בתרופות אחרות באופן נרחב. עבודות רבות הראו כי גם לטיפול מונע באספירין יעילות מוגבלת ביותר ועל כן יש להיוועץ במומחה להריון בסיכון גבוה לפני השימוש בו.
4. האם יכולה רעלת הריון להתפתח אחרי הלידה?
למרות שהטיפול ברעלת הריון הוא יילוד האישה, יכולה הרעלת להופיע גם אחרי הלידה. מאחר והסימנים כמו יתר לחץ דם, בצקת וחלבון בשתן הם התבטאות קלינית למצב פתולוגי המתרחש בכלי הדם לפני הלידה ביטויו יכול להופיע רק אחרי הלידה. מצב זה קל יותר לטיפול מאחר ואינו משפיע על התינוק.


מאת מומחי המחלקה לסיבוכי הריון ולידה

היחידה לסיבוכי הריון ולידה


 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץצרבות בהריוןהשמנה ורעלת הריון
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo