babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
רעלת הריון - סוף התעלומה ?
פרופסור רון גונן
פורסם : 25/03/2011
רעלת הריון, הינה אחד הסיבוכים הקשים בהריון, ואחת מהסיבות המובילות לתמותה ותחלואה של האם והעובר. תסמיני המחלה כוללים יתר לחץ דם, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ולעיתים גם פגיעה במערכות שונות בגוף כמו הכבד, הכליה והמוח. נכון להיום, הגורם לרעלת הריון אינו ידוע, והמחלה, המכונה "המחלה של התיאוריות", נחשבת לתעלומה רפואית שטרם נפתרה. על המחלה, הסיכון והפתרון המסתמן


שמרית (שם בדוי), בת ה – 35, הייתה בשבוע ה - 26 להריונה הראשון, כאשר בבדיקה שגרתית הסתבר, כי היא סובלת מלחץ דם גבוה וכן, מרמה גבוהה מהמותר של חלבון בשתן. הרופא הסביר לשמרית, שסימנים אלו מעידים על התפתחות סיבוך קשה, המכונה רעלת הריון. היא הופנתה באופן מיידי לאשפוז ביחידה להריון בסיכון גבוה בבית החולים.

במהלך האשפוז בוצעה לשמרית הערכת מצב, שכללה בדיקת אולטרה סאונד וניטור פעילות הלב של העובר שלה. ממצאי הבדיקות הראו שהעובר קטן מהצפוי לגיל ההריון ותפקוד השליה לקוי. הרופאים החלו לטפל בשמרית בתרופות להורדת לחץ הדם ולמניעת פרכוסים, המהווים סיבוך מסוכן של רעלת הריון. במקביל, היא קיבלה זריקות שמטרתן לזרז את הבשלת ריאות העובר, היות והיה ברור, על פי כל הסימנים, שהלידה תתרחש זמן רב לפני המועד הצפוי. במשך כשבועיים הצליחו הרופאים לייצב את מצבה של שמרית, תוך מעקב קפדני אחרי מצבו של העובר. אולם, למרבה הצער, לאחר כשבועיים מתחילת אשפוזה בבית החולים חלה החמרה במצבה. לחץ הדם הגיע לרמות של - 190/120, כמות החלבון המופרש בשתן עלתה ובדיקות המעבדה הצביעו על פגיעה בתפקודי הכבד. גם העובר הראה סימני מצוקה פיזיים. בעקבות כך, החליטו הרופאים לבצע ניתוח קיסרי מיידי עוד לפני תום ההריון.

התינוקת, שנולדה בניתוח קיסרי, שקלה 620 גרם בלבד והועברה לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ ביילודים. כיום, מצבה יציב והיא עולה בהדרגה במשקל, אך צפויה לה שהייה של כשלושה חודשים לפחות בפגיה של בית החולים והסיכונים והחששות לחייה ובריאותה עוד לא תמו. הרופאים הסבירו לשמרית, שגם בהריונות העתידיים שלה קיים סיכון של כ- 40% להישנות המחלה, ועל כן יהיה עליה להיות במעקב של מרפאת הריון בסיכון גבוה.

רעלת הריון או בשמה הלועזי, 'פרה – אקלמפסיה', היא מחלה המופיעה אך ורק בתקופת ההריון וחולפת תוך מספר שעות או ימים לאחר הלידה. שכיחות המחלה שונה באוכלוסיות שונות בעולם ונעה בין 2%-8%, בישראל היא מתגלה בקרב כ – 5,000 הריונות מדי שנה בממוצע.

רעלת הריון מופיעה בשכיחות גדולה יותר אצל נשים במהלך ההריון הראשון, בנשים בנות פחות מ - 20 או מעל 35, ובנשים הסובלות ממחלת הסוכרת, מחלות כליה או יתר לחץ דם טרום הריוני ואף בהריון רב עוברי (תאומים, ושלישיות). המחלה מתאפיינת בשלושה תסמינים עיקריים, יתר לחץ דם, הפרשת חלבון בשתן ובצקות קשות. בנוסף, עלולה להתרחש פגיעה באברים ומערכות פנימיות של האם כמו כליות, כבד, מנגנוני קרישה, מוח ועיניים.

מבחינת העובר, המחלה עשויה לפגוע בתפקוד השליה וכתוצאה מכך להביא למחסור בהספקת חמצן ומזון לעובר שיכולים לפגוע בקצב גדילתו ועלולים לגרום סכנה לחייו. רוב מקרי רעלת ההריון מופיעים לקראת סוף ההריון, אך במקרים הקשים המחלה מופיעה כבר בתחילת המחצית השנייה של ההריון, במקרים אלו המחלה לא רק מסוכנת לאם אלא מסכנת גם את חיי העובר.

למרות עשרות שנות מחקר, הגורמים לרעלת הריון טרם נמצאו. כיום ידוע, שעל אף העובדה שרעלת הריון מתבטאת לקראת סוף ההריון, שורשי המחלה קשורים דווקא לתחילתו. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, מצביעים על כך שליקויים בתהליך ההשרשה של השליה בדופן הרחם או בתפקודיה, הם האחראים להתפתחות המחלה. הסיבות לכך שהשליה אינה מתפתחת באופן תקין אצל אותן נשים אינן ידועות, אך התוצאות מוכרות. התפתחות לא תקינה של השליה גורמת לכך שאספקת הדם לשליה נפגמת, ועקב כך, נפגמת גם אספקת החמצן לשליה ולעובר. בתגובה, מפרישה השליה חומרים למחזור הדם של האם, הגורמים, בין היתר, לכיווץ ולנזק לכלי דם של האם ועקב כך לעליה בלחץ הדם. כיווץ וחסימת כלי הדם, עלולים לגרום לנזק באברים שונים של האם כמו הכליות, הכבד המוח והעיניים. בהעדר טיפול מתאים, יכולה להיווצר פגיעה חמורה מקומית או כלל מערכתית באותם אברים ובמקרים קיצוניים, בהם הפגיעה מגיעה למוח, עלולים להופיע אצל היולדות פרכוסים קשים ויש חשש לחיי האם. מבחינת העובר, הסכנות העיקריות הן לידה מוקדמת וסיבוכי הפגות, משקל נמוך ביחס לגיל ההריון, הפרעה באספקת חמצן ועקב כך, מצוקה עוברית חריפה ולעיתים מוות.

בנוסף לסיכונים המיידיים, התפתחות רעלת הריון עלולה לגרום גם לסיכונים לטווח הארוך הן לאם והן ליילוד. נשים שחוו רעלת הריון, בעיקר כזו המתפתחת בשלבים מוקדמים של ההריון, נמצאות בסיכון יתר לפתח בגיל מבוגר יותר מחלות לב וכ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץטחורים בהריוןהאם אכילת שוקולד עשויה למנוע רעלת הריון ?
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo