babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
השמנה ורעלת הריון
אילנה גוטקין
פורסם : 15/01/2011
מה הקשר בין השמנה ורעלת הריון ?


מחקר חדש, שנערך על ידי המחלקה הגניקולוגית ומחלקת היולדות באוניברסיטת אודין שבאיטליה, קבע כי נשים הסובלות מהשמנת יתר נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברעלת הריון. רעלת הריון מתאפיינת בעליה בלחץ הדם, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ובצקות קשות. בקרב חלק מהנשים עלולה להיות גם פגיעה באברים ומערכות נוספות, כמו בכבד, בכליות, בעיניים, במוח וכן במערכת קרישת הדם. המחלה מסכנת גם את העובר ועלולה לגרום לו לנזקים בלתי הפיכים ואפילו מוות.

המחקר בחן את הקשר, שבין עודף משקל לבין הריון בסיכון וקבע, כי קיים קשר הדוק בין משקל יתר לבין התפתחות רעלת הריון. במחקר השתתפו 916 נשים בהריון, אשר ילדו בתאריכים שבין 1 בינואר 2006 ועד 31 באוגוסט 2006. טרם כניסתן להריון נמדדו הנשים, באמצעות המדד המקובל להערכה של עודף משקל, שהינו מדד מסת הגוף, המכונה BMI (Body Mass Index), המבטא את היחס שבין המשקל לגובה בריבוע. מחקרים רבים מציינים שערכי BMI הנמוכים מ- 18.5 מהווים מדד לתת משקל, ערכי BMI המצויים בטווח שבין 18.5 ל- 24.9 מציינים את טווח המשקל הנורמאלי, ערכי BMI שבין 25-29.9 מציינים עודף משקל וערכי BMI מעל 30 נחשבים כעודף משקל קיצוני.

מניתוח תוצאות הנתונים, שנאספו במהלך המחקר, התקבלה תמונת מצב דרמטית עבור הנשים הסובלות מהשמנת יתר. במחקר נמצא, כי בקרב 19.6% מהנשים בהריון, אשר מדד מסת הגוף שלהן הצביע על מדד BMI שמעל 30, המצביע על משקל עודף, התפתחה רעלת הריון. זאת לעומת התפתחותה של המחלה בקרב 4.3% מהנשים בעלות BMI נורמאלי (כלומר סיכון של פי 5.7). מהמחקר עולה, כי נשים הסובלות מהשמנת יתר, נמצאות בסיכון יתר להתפתחותה של רעלת הריון לעומת נשים הנמצאות במשקל תקין.

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי לגינקולוגיה ומיילדות, היוצא בגרמניה (Archives of Gynecology and Obstetrics) ומצטרף לשורה של מחקרים רבים, שהתפרסמו לאחרונה בתחום, העוסקים בגורמי הסיכון המובילים לרעלת הריון.

ובתוך כך נודע, כי במחקר קודם שפורסם בכתב העת המדעי לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם, היוצא בארצות הברית (Trends in Endocrinology and Metabolism), נמצא, כי נשים, אשר מדד מסת הגוף שלהן הצביע על משקל עודף, נמצאות בסיכון כפול להתפתחותה של רעלת הריון, מאשר נשים הנמצאות במשקל תקין. כמו כן, בנשים הסובלות מעודף משקל קיצוני (BMI של 30) עולה סיכון זה פי שלושה ביחס לנשים שמשקלן תקין. במהלך המחקר נמצאו סמנים דלקתיים מוגברים בכלי הדם של נשים הלוקות ברעלת הריון, לעומת נשים בהריון שלא לוקות בה. תופעה דומה נמצאה גם בנשים עם עודף משקל, אשר נתגלו בהן מדדים דלקתיים מוגברים. מסקנות המחקר הן, כי נשים הסובלות מהשמנת יתר ואשר כתוצאה מכך מופיעים בגופן מדדים דלקתיים, הם אלו המשפיעים על התפתחות של רעלת הריון. עד היום, נייר העמדה של הקולג' האמריקאי למיילדות וגניקולוגיה (ACOG ) קבע, שרק מ- BMI שמעל ל- 35 יש עליה בסיכון לרעלת הריון ומחקר זה מראה בצורה בהירה וחד משמעית, שהסיכון מתחיל כבר בעודפי משקל נמוכים הרבה יותר. עם זאת, לא כל אשה שמנה תפתח רעלת הריון. המחקר מראה, שאם בכלל האוכלוסייה רעלת הריון מופיעה בכ-5-7%, אצל נשים עם BMI גבוה, הסכנה גדלה לכ- 10%-17% ותלויה במידת עודף המשקל.

רעלת הריון היא תופעה המאפיינת כ- 3%– 5% מאוכלוסיית הנשים בישראל ועשויה לגרום לתמותה ותחלואה של האם או העובר. נכון להיום, ישנן השערות לגבי גורמי המחלה ומחקרים אלו מצטרפים לידע רפואי ההולך ומצטבר בידי אנשי המדע, המצביע על גורמים סביבתיים והתנהגותיים שמגדילים את הסיכון לרעלת הריון. בין הגורמים ניתן למנות אנורקסיה, חשיפה לזיהום אוויר והריון בגיל הנעורים או בגיל מאוחר ועתה גם השמנה. עם זאת, חשוב להדגיש כי רעלת הריון היא מחלה שיש לה גורמים רבים, וגם נשים עם משקל נורמאלי עלולות לפתח את המחלה. הדרך הטובה ביותר לפתח מניעה וריפוי היא באמצעות הגילוי המוקדם. ככל שרעלת הריון מתגלה בשלב מוקדם, כך עולים סיכויי המניעה הריפוי והטיפול, באמצעות השגחה רפואית קרובה, מודעות של כל המערכת הסובבת, ושימוש בתוספי מזון או טיפול תרופתי מונע במידה שהרופא מוצא לנחוץ.

אחת הדרכים החדשניות לגילוי מוקדם של רעלת הריון פותחה לאחרונה בצוות המדענים של חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס הישראלית. כך, באמצעות בדיקת דם פשוטה, ניתן לעקוב אחר מצב ההריון ולהתאים לו טיפול וליווי רפואי הולם. החברה הצליחה לבודד חלבון ייחודי לשליה, המכונה PP13, המצוי בנשים בהריון ואשר מגיע אל דם האם. באמצעות בדיקת 13PP ניתן לקבוע את רמת החלבון בדם הנשים, כבר בשבועות 8-13 להריון (בשליש הראשון), כאשר רמה נמוכה מהנורמאלי של החלבון מצביעה על סכנה להתפתחות המחלה. שקלול תוצאות הבדיקה עם שבוע ה
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהאם אכילת שוקולד עשויה למנוע רעלת הריון ?טחורים בהריון
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo