babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
המלצות תזונה לאם ההרה והמניקה
מיכל שלזינגר
פורסם : 27/02/2011
תזונתה של האישה ההרה היא בעלת השלכות הן על האישה עצמה והן על העובר שהיא נושאת ברחמה. תזונה מתאימה משפרת את הסיכויים לקיומו של הריון תקין. מעבר לזאת, לתזונה נכונה קיימות השפעות ארוכות טווח על בריאותו של התינוק בהמשך חייו הבוגרים. תזונה נכונה של האם עשויה להשפיע ולמנוע בעיות כטרשת עורקים, שבץ, ברונכיט וסכרת. כמובן שקיימת גם משמעות עצומה לתזונתו של הילד בהמשך. יותר מכך, אפילו תפקודו המוחי של התינוק מושפע מתזונתה של אמו.

תזונה מתאימה וקבלת כל רכיבי התזונה (=נוטריינטים) מרגע ההפריה ובמהלך חמש השנים הראשונות לחייו של הילד הינה גורם מפתח לגבי בריאותו בהמשך החיים.

התפתחות עוברית

להתפתחותו התקינה של העובר נדרשים רכיבי תזונה ספציפיים.לכן תזונה מאוזנת במהלך ההיריון היא חיונית. במחקרים שנערכו בשנות ה-90 (Barker) נמצא כי במהלך החיים הרחמיים ומיד לאחר הלידה איברים מסוימים עוברים תקופות של התפתחות וצמיחה מהירות. הדבר מתרחש במשכי זמן קצרים וקריטיים ומוגדר בשם "תכנות". לכל איבר קיים חלון הזדמנויות. קבלת רכיבי התזונה החיוניים באותו שלב היא קריטית להתפתחות מיטבית.
פרופ' ברקר סיכם ואמר: "נראה כי קבלת התזונה המתאימה בשנים הראשונות הינה חיוניות ומשמעותית להמשך החיים. מה שאם אוכלת במהלך ההיריון יקבע אילו מחלות יפגעו בילד במהלך חייו".

מדוע תזונה מאוזנת אינה נחשבת לאופטימאלית ?
איכות המזון שאנו צורכים השתנתה לרעה בעשורים האחרונים. אמנם השפע רב, אבל שיטות היצור, העיבוד והשימור השתנו בצורה מהותית. מוצרים רבים אינם גדלים קרוב למקום צריכתם והם משונעים מקצה אחד של העולם לקצהו השני.
שיטות העיבוד החקלאי גם הן השתנו. חומרי הדישון וההדברה הם חומרים כימיים אשר מכלים את המינרלים שהיו באדמה. אמנם, הפירות והירקות מצויים בשפע, אבל הם דלים יחסית בויטמינים ובמינרלים. כך שגם אנשים שאוכלים כמות גדולה של פירות וירקות אינם מקבלים את כמות הויטמינים והמינרלים המספקת.
משמעות השימוש בתוספים כימיים וחומרי שימור הינה כי יתכן מצב שבו מוצר מזון יראה טרי ואכיל, אבל הוא למעשה אינו טרי ועלול להיות אפילו מצב שפרי שנראה טרי נקטף לפני כחודשיים. ניקח לדוגמא את פרי התפוז. תפוז טרי שזה עתה נקטף מכיל 115 מ"ג של ויטמין C. תפוז שאינו טרי עשוי להיות נטול ויטמין C בכלל.
עיבוד יתר של המזון גם הוא מכלה ויטמינים ומינרלים מן המזון שאנו אוכלים.
בישול יתר של המזון מחסל גם את הכמות המצומצמת שהייתה בפירות ובירקות.
חימום ובישול ממושכים מכלים את רכיבי המזון החיוניים, הויטמינים והאנזימים. למעשה 20-70% מן הרכיבים החיוניים שמכילים ירקות עליים נהרסים בזמן הבישול.

להלן המלצות תזונה כלליות להבטחת קבלת מירב הרכיבים התזונתיים במזוננו (מנקודת מבט תזונתית-מערבית):

- אכלו מזון טרי ואורגני, לא מבושל (שונה מן ההנחיות של הרפואה הסינית – שמדברת על מזון מוקפץ ומאודה...!).
- הימנעו ממזון מעובד שמכיל תוספים מלאכותיים וכימיקלים.
- בשלו את המזון בישול קצר ככל האפשר.
- הימנעו מטיגון: שומנים משנים את המבנה המולקולארי שלהם בחימום בחום גבוה והופכים לשומני טראנס שפוגעים בבריאות.
- העדיפו אידוי על פני בישול והרתחה והימנעו מבישול יתר.
- שטפו היטב את הפירות והירקות.
- העדיפו מים מסוננים או מים מינראלים על פני מי ברז.
- אחסנו את המזון במקום קר ואפל – מקרר.
- אכלו בשר אורגני והעדיפו אותו על פני מוצרי בשר מתועשים שמכילים הורמונים ואנטיביוטיקה.
- מכיוון שהמזון שאנו צורכים עני יחסית ברכיבי תזונה לעומת מוצרי מזון מקבילים לפני כ- 50 שנה, במקרי ם רבים מן הראוי לצרוך תוספת של ויטמינים ותוספי תזונה.

המלצות תזונה אופטימאליות לאם ההרה –גישה מערבית
ביחס לאוכלוסיה הכללית , האם ההרה צריכה להקפיד שבעתיים על בחירת מזונותיה. מזון שעל פניו נראה כמתאים ומאוזן לאוכלוסיה הכללית אינו מספיק לאם ההרה. בזמן ההיריון חשוב במיוחד להקפיד על מזון עשיר בויטמינים ומינרלים מכיוון שהעובר המתפתח זקוק להם להתפתחותו. חסר בויטמינים עלול להוביל לפגמים בעובר.
בזמן ההיריון מערכות הגוף של האם הופכות ליעילות יותר מבחינה אנרגטית. שומן מצטבר תחת העור במעלה הירכיים ובאזור הבטן, כדי לספק אנרגיה להמשך ההיריון כאשר הדרישות של העובר תגדלנה ולתקופה שלאחר הלידה, לזמן ההנקה. זוהי התפתחות אבולוציונית של גוף האישה שנועדה לאפשר שרידה של היריון גם בתקופות של רעב.
אבל, גופה של האם מספק גם רכיבי תזונה חיוניים לעובר במהלך ההיריון. כך שבריאותה ורמות האנרגיה שלה נפגעות במקרה שהתזונה שלה אינה מתאימה. תזונה לא מתאימה עלולה להיות בין הגורמים לתופעות הלוואי השכיחות הנ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהנקה לפי דרישהטיפים להנקה
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo