babygo
  מחשבון הריון
 
  דף הבית  
 
  מאמרים  
 
  בייביגו TV  
 
  אינדקס  
 
  אודות  
 
  צרו קשר  
 
  רדיו בייבי-גו  
 
  מחשבון הריון  
 
קטגוריות מאמרים
הומואופטיה
הורות וחינוך
הלידה
הנקה
הריון בריא
כללי
לאחר הלידה
לקראת הלידה
פוריות
צילום הריון
רשלנות רפואית
תופעות שונות בהריון
תזונה
 
הכל על הנקה
איה הוד
פורסם : 24/03/2011
חלב אם עדיף על כל תמ"ל (תרכובות מזון לתינוקות) גם אם האם חולה (פרט למקרים מסויימים) וניזונה מתפריט קלוקל. אך הנקה אינה בהכרח דבר טבעי, זורם, אידיאלי, כייפי, קל ופשוט כמו שרבים עשויים לחשוב. נשים רבות נתקלות בקשיים שאפילו לא דמיינו והדבר גורם במקרים רבים לוויתור על ההנקה, וחבל שכך. הצטיידות במידע רב ככל האפשר בנושא יכול לסייע להנקה מוצלחת ולמנוע הפתעות מיותרות.


כמה זמן להניק?

שאלה הנשאלת לא מעט ונמצאת ברקע המחשבות אצל נשים רבות.
ההמלצה העומדת היום היא על מינימום חצי שנה (בארה"ב ההמלצה עומדת על שנה) שלאחריה ניתן כבר להתחיל להכניס מזון מוצק, אך התייחסות הולמת ומציאותית, לאורח החיים והאפשרויות הקיימות, היא הכרחית. ישנם גורמים רבים הנלקחים בחשבון כגון נוכחות ותמיכה של בן זוג, מידת המעורבות שלו, מקום המגורים, סוג העבודה, סבא וסבתא בסביבה, נכונות ורצון האישה להניק, היכולת להתמודד עם הקשיים עד שההנקה מתייצבת ועוד.
באופן כללי, ניתן בהחלט לומר, שככל שההנקה תימשך זמן רב יותר, כך יותר טוב.

כל כמה שעות להניק?

בחברות פרימיטיביות האימהות לא מחכות שהתינוק יתחיל לבכות או להראות סימני רעב. מבחינתן כשזה מגיע למצב בכי זה כבר מעיד על רעב מתקדם. לכן, הן מניקות לעיתים מאוד קרובות לאורך כל היום ועוד מספר פעמים בלילה. הן מניקות בממוצע עד גיל שלוש.
תדירות ההנקה מאוד משתנה מתינוק לתינוק ובתקופות שונות. אין כאן חוקים ולכן, הצמדות לזמנים היא לא רלוונטית. לא מומלץ להגביל זמנים ולהחליט עבור התינוק מתי וכמה הוא צריך לאכול. ישנם סימנים מוקדמים שיכולים לרמוז לאם שתינוקה רעב כגון, חוסר נינוחות, אי שקט וסימני מציצה עם הפה. (כאמור, בכי הוא כבר סימן לרעב מתקדם).
הממוצע עומד על הנקה כל שעתיים-שלוש, 10-15 דקות מכל שד. אך זה מאוד כוללני מאחר ותינוקות יונקים על פי דרישה וצורך, ולכן יכול להיווצר מצב בו התינוק יסתפק ביניקה משד אחד בלבד וזמן קצר לאחר מכן ירצה לינוק שוב. הסברה אומרת שחלב אם מתעכל מאוד מהר, לכן רעב נוצר לעיתים תכופות.
אם התינוק עוזב מרצונו את השד, לא צריך להמשיך בכוח, גם אם נראה שזמן ההנקה היה קצר מאוד. נצלי את הזמן לעשות דברים אחרים כמו להחליף חיתול אם צריך, ובדקי שוב אם יש רצון ליניקה מחודשת. בדיוק כמו עם אוכל: עושים הפסקה, ומנסים שוב לאחר זמן מה.

אי הצלחה להניק

סיבות עיקריות לחוסר הצלחה להניק

אי הנקה מיד לאחר הלידה - ככל שדוחים את ההנקה הראשונה כך מקטינים את ייצוב ההנקה.

טכניקה - טכניקה לא נכונה של הנקה עלולה לגרום לפצעים בפטמות ולכאבים חזקים שעלולים לסיים הנקה. יש להביא את השד אל פה התינוק כשהוא פתוח לרווחה ומונח על ההילה (החלק הכהה) ולא על הפטמה בלבד.

מוצץ, בקבוק - עלולים לפגוע בייצוב ההנקה. מתן אוכל בבקבוק עלול להקטין את הסיכוי להניק. כאשר התינוק מקבל אוכל מבקבוק הוא לא צריך להשקיע כוח ביניקה, וזה עלול להפוך אותו לעצלן ביניקה משד. לאחר שההנקה מתייצבת (זה קורה בסביבות שישה שבועות), ניתן לנסות להכניס בקבוק ומוצץ.
גורם נוסף שיכול להכשיל הנקה הוא קבלת עצות ופתרונות לא יעילים מאנשים שלא מתמחים בהנקה. הצוות בבית היולדות לא תמיד מיומן בנושא. היוועצו ביועצי הנקה.
כשיש חשד לדלקת בשד, לא בהכרח מפסיקים הנקה. ישנן דרכים לטפל בכך מבלי לחסל את ההנקה ואת המשך ייצור החלב.
קיימים מצבים של סביבה לא תומכת שבה האם שומעת משפטים בנוסח "החלב שלך לא בסדר", "אין לך מספיק חלב"....ועוד כאלה בסגנון. חשוב ביותר להתעלם מ"הנשמות הטובות", להיוועץ באיש מקצוע, לא להרים ידיים על ההנקה.
בעיית הערכה עצמית מינית, תחושה של חשיפה ופגיעות אף הן עלולות לעכב או לפגוע בהנקה.

מתי לא מניקים ?

בזמן שימוש בסמים.

במחלות כגון שחפת פעילה, ספסיס, נפריטיס,מלריה, הפטיטיס B (אלא אם התינוק קיבל חיסון).

אם עוברים טיפולי כימותרפיה.

אישה בעלת אמונה טוטאלית במדע וזקוקה לשליטה במינונים ומדידת כמויות בפורמולות בדרך כלל לא מסתמכת על הנקה.

במקרים רבים אישה מוותרת על הנקה כאשר מופעל לחץ חברתי.

חזרה לעבודה - נשים רבות אינן מוכנות לוותר על עבודתן. כאשר עבודה היא תובענית מבחינת שעות וסוג עבודה, במקרים רבים נשים נאלצות לוותר על הנקה ולעיתים זה חבל כי קיימת אפשרות להמשיך להניק ולחזור לעבודה.

חוסר פרטיות - בעבר, כשלא היו את כל האמצעים המתקדמים של היום, לא כל אישה הרגישה חופשי לחלוץ שד ולהניק כאשר אין פרטיות. היום, ברמת העיקרון, לא צריכה להיות בעיה עם העזרים הקיימים, החולצות המיוחדות, הסינרים וכדומה, אך עדיין ישנן נשים המרגישות בצורך לפרטיות בזמן הנקה ומוצאות הנקה מחוץ לקוטלי הבית דבר מלחיץ, מביך וקשה.

במקרים בהם קיימת קינאה של בן הזוג, קורה שאישה נ
 
הדפסת מאמר הדפסת מאמר
עוד בערוץהנקה לפי דרישהאל תדחפי את ראש התינוק בכח אל השד
  אודות מפת האתר אתרים ברשת PPV קישורים שימושיים קישורים מומלצים
  מי אנחנו דף הבית יוגב - ברכות לכל אירוע הריון   רדיו candy crush saga
פרסם אצלנו מאמרים רדיו איקס - רדיו באינטרנט ברכות   דולה שירות מחשבים
  כתבו אלינו אינדקס בעלי מקצוע travelx - נופש ותיירות שירותי מחשוב   פורטל נשים ברכות ליום הולדת
לאתר החברה מחשבון הריון foodix - חיפוש מתכונים כרטיסי ברכה   שנה טובה חלונות כהים לרכב
    קופונים gapo - דף בית שימושי ראש השנה   מחשבון משכנתא
  רישום לאתר ppage - דף בית אישי    
    על האתר best100 - מאה האתרים הטובים        
           
לאתר של חברת פי.פי.וי. בילינג ישראל כל הזכויות שמורות פי.פי.וי. בילינג ישראל בע"מ 2009 © לאתר הברכות לאתר רדיו איקס לדף הבית השימושי gapo